Какво представлява мониторингът на публични политики и програми и каква е неговата роля в съвременното общество
В основата на мониторинга стои възможността да се повиши качеството на живот на гражданите
Сдружение „ЛОРДЕС” е изпълнител по Договор № BG05SFOP001-2.009-0142-C01, проект „Насърчаване на гражданското участие в политиките за подобряване на демографското развитие в България” по програма „Добро управление”. Проектът се финансира, както следва: 85% от Европейския социален фонд и 15% национално съфинансиране. Нека проследим какво всъщност е мониторингът и какви са ползите от него.
Мониторингът е процес на системно и непрекъснато събиране и анализ на информация за хода на реализацията на политиката/програмата и постигането на поставените цели/резултати. Получената информация се използва за целите на управлението – осъществяване на контрол и вземане на управленски решения за продължаване, изменение, допълване или прекратяване на реализацията на съответната политика или програма.
Начин на извършване:
1. Оценка на процеса - оценява се как и до каква степен се изпълнява публичната политика и дали програмата функционира, както е планирано.
2. Анализ на съотношението „разходи/ползи” и анализ на ефикасността на разходите - това са анализи, при които се сравняват резултатите и постиженията на програмата с разходите (изразходваните ресурси) за тяхното получаване.
3. Оценка на резултатите - тази оценка се съсредоточава преди всичко върху резултатите и постиженията (включително странични, непланирани и нежелани ефекти), за да се прецени ефективността на програмата.
4. Оценка на въздействието - тази оценка се използва, когато е известно, че върху резултатите от програмата влияят външни фактори, за да се разграничи приносът на прог-рамата за постигане на нейните цели.
Основен компонент на оценката на публичните политики/програми е социалният анализ. Той трябва да се осъществява с ангажиране на заинтересованите страни, като се вземат предвид техните потребности и интересите им, които се засягат. Социалният анализ може да се ориентира към определяне на ефектите от прилагането на политиките и програмите, както и към възможните решения и дейности за тяхното усъвършенстване. Най-често социалният анализ разглежда систематично няколко типа фактори, влияещи върху реализацията на публичните политики и програми:
• демографски характеристики;
• социално-икономически променливи;
• социална организация на целевите групи;
• обществено-политически контекст;
• потребности, интереси и ценности на заинтересованите страни;
• засегнати или оказващи влияние институции, организации, социални групи.
Ролята на мониторинга и оценката на публичните политики и програми:
- Създават прозрачност и осигуряват отчетност.
- Гарантират отговорност на управлението.
- Подобряват качеството на изпълнението.
- Създават възможност за участие на гражданите по отношение на оценката и изпълнението.
- Постигане на съгласие – възможност за влияние върху от страна на заинтересованите страни.
- Изграждане на стратегическа визия – постигане на резултати, отговарящи на обществените нужди при оптимално използване на наличните ресурси.
Оценка на публичните политики и програми:
Връзката между различните фази на осъществяване на публичните политики и програми с видовете оценки е пряка и позволява:
- предварителни - да се направи предварителна оценка на въздействието на политиката или програмата.
- текущи - да се измери постигнатият напредък в процеса на тяхното прилагане.
- заключителни - да се оцени крайният ефект в сравнение с очакваните резултати.
В крайна сметка смисълът на мониторинга и оценката на публичните политики и програми е да се прецени дали е възможно да се повишат качеството на живота, благосъстоянието и възможностите за просперитет на гражданите.
Сдружение „ЛОРДЕС”: Даниела Илиева; моб.: 0884 060 940; snclordes@gmail.com