Как да се подготвим за бебето в болницата и у дома?
Какво трябва да приготви бъдещата майка за престоя си в родилния дом много зависи от това дали е избрала да роди в държавна или частна болница. Ако изборът е държавна болница, списъкът е малко по-дълъг и всяка болница има свои изисквания. Но най-необходимите неща са актуални за всички здравни заведения и това са:
За майката:
- Личните документи – лична карта, направление за хоспитализация, амбулаторен лист и направление за раждане – издават се от наблюдаващия акушер –гинеколог, ако работи с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).Ако няма издадени такива документи, трябва да носи последните кръвни изследвания, серология – сифилис, ХИВ и астралийски антиген, кръвна група и Rh, кактои лична амбулаторна карта за издаване на болничен лист.
- Тоалетни принадлежности
- Две нощници с копчета отпред, които да са удобни за кърмене
- Чехли, които могат да се ползват и в банята
- Две хавлиени кърпи – за личен тоалет и ръце и лице
- Чаша, вилица, лъжица и ножче
- Тоалетна хартия, мокри кърпички
- Дамски превръзки - 20 броя
- Еднократни гащи за след раждането
- Крем за зърна
- Сутиен за кърмачки и подплънки
- Ако болницата не разполага с помпи за изцеждане на кърма, препоръчително е да си вземете такава
- Не забравайте зарядното за телефона!
За бебето:
В държавните болници се изискват:
- Еднократнипелени – 20 броя в затворен пакет
- Мокри кърпички за бебето. Ако вашето бебе се роди седмици преди термина и се налага да бъде в интензивен сектор, препоръката е да се ползват мокри кърпички Water Wipes, защото те са специално разработени за най-безопасно и деликатно почистване на бебешката кожа. Съдържанието им е 99.9% вода и 0.1% плодов екстракт за нежен аромат. Деликатната бебешка кожа има нужда и от специално отношение към нейната хигиена.
- При изписването се носят дрешки за бебето.
В частните болници една голяма част от консумативите отпадат особено за бебетата.
Когато се прибере вкъщи майката също трябва да е подготвена за ежедневните грижи за бебето, които включват и хигиената. С какво задължително трябва да разполага тя?
Когато се приберете с бебето от болницата, ежедневните грижи вече са отговорност на родителите затова е необходимо да имате :
- Ваничка за къпане – има различни варианти, така че изберете тази, която смятате, че ще ви бъде най-удобна и практична.
- Хавлия за баня
- 90 градусов спирт, пудричка за пъпче (сулфатиозол), памук или тампони за грим
- Физиологичен разтвор – 10 ампули
- Клечки за уши с ограничител
- Душ гел за коса и тяло
- Бебешко олио за първите 2-3 месеца, след което може да се замени с мляко или лосион за тяло.
- Крем против подсичане
- Мокри кърпички – за предпочитане е да са основно напоени с вода и да са без аромати. Мога отново да спомена Water Wipes, които са без аналог на българския пазар. За направата им е използвана стабилизирана вода, която е 99.9% и 0.1% течен екстрат от семки на грейфрут, който има естествени антибактериални свойства и запазва мокрите кърпички свежи дори и след отварянето на пакета. Подходящи са за новородени и бебета с чувствителна кожа, защото не съдържат допълнителни съставки като аромати, алкохол, стабилизатори, сгъстители и омекотители. Чистотата на мокрите кърпички Water Wipes намалява появата на алергичен контактен дерматит.
- Аспиратор за нос
- Ножичка за нокти
- Термометър за вода
- Еднократни пелени – размерът им зависи от теглото на бебето.
Кои са задължителните неща, които майката трябва да сложи в бебешката чанта, когато излиза навън?
Когато излизате на разходка или отивате на детска консултация, в чантата трябва задължително да приготвите няколко неща, а именно:
- Еднократни пелени – поне 2 броя;
- Мокри къпрички – съветвам ви да се доверите на Water Wipes;
- Комплект дрешки за преобличане, защото бебето може да повърне и да се намокри;
- Малък протектор (непромокаема пелена) за преобуване на бебето;
- Шише с преварена вода, ако се наложи да почистите биберона залъгалка;
- Ако кърмите, сложете си един шал, за да не привличате любопитни погледи, а ако бебето е на адаптирано мляко, имайте готовност да приготвите в момента млякото. Не забравяйте, че адаптираното мляко не трябва да престоява повече от 40 минути
Разговор с Емилия Казълова, акушерка